Ofsetinė spauda

Ką veikiam » Spaudos darbai » Ofsetinė spauda

Kas yra ofsetinė spauda?

Skaitmeninė, ofsetinė, plačiaformatė… Skamba vienodai? Ofsetinė spauda yra vienas populiariausių spaudos būdų, kurį savo gaminiams naudoja daugybė įmonių, o ofsetinės spaudos paslaugas siūlo komercinės spaustuvės. Ofsetinė spauda išsiskiria aukšta kokybe ir rezoliucija, tikslumu ir detalumu, puikiu tonų ir pustonių atkūrimu. Ofsetinė spauda gali būti spalvota arba nespalvota.

Kuo ofsetinė spauda skiriasi nuo skaitmeninės?

Jei skaitmeninę spaudą galime vadinti greita ir mažesnių tiražų spauda, tuomet ofsetinei spaudai tenka didelių tiražų ir ypatingos kokybės sinonimas. Spausdinant ofsetinės spaudos forma atspaudas daromas ne tiesiai ant popieriaus, o ant guminio pagrindo ir tik tuomet perkeliamas ant popieriaus ar kito lygaus paviršiaus. Taigi, spaudinių gamybos procesas yra ilgesnis. Kuo didesnis ofsetinės spaudos gaminių tiražas, tuo mažesnė vieno vieneto kaina, tačiau ofsetinės spaudos darbams reikalingas profesionalus maketas ir kiti paruošiamieji darbai.

Ką spausdiname ofsetiniu būdu?

Ofsetinės spaudos būdu gaminama įvairi produkcija: lankstinukai, skrajutės, brošiūros, bukletai, katalogai, įvairių tipų kalendoriai, užrašų knygelės, atvirutės ir kvietimai, firminiai blankai, plakatai, žurnalai, knygos, albumai, reprezentacinio pobūdžio ir kiti leidiniai. Taip pat ofsetiniu būdu galima spausdinti ant įvairių lygių paviršių, ne tik popieriaus.

Ofsetinės spaudos privalumai

Vienas didžiausių ofsetinės spaudos privalumų lyginant su kitais spaudos būdais yra labai aukšta spausdinamų vaizdų kokybė – dėl ofsetinės spaudos ypatumų, perteikiami vaizdai būna švarūs ir ryškūs. Spausdinimui ofsetiniu būdu reikalingų plokščių gamyba yra paprasta ir greita, šios plokštės yra patvarios (su kokybiškai pagaminta plokšte, naudojant optimalų dažų ir tirpalo kiekį, galima padaryti daugiau nei vieną milijoną spausdinių).

Dar vienas ofsetinės spaudos privalumas – tai kaina. Kuo didesnis spaudinių tiražas, tuo vieno vieneto savikaina yra mažesnė. Taip pat spausdinant ofsetiniu būdu galima koreguoti dažų kiekį  ant rezervuarinio volelio – taip nustatytose spaudinių vietose gali būti koreguojamas spalvos tankis, o spaudinys bus dar kokybiškesnis ir vientisesnis. Ofsetiniu būdu galima spausdinti ant įvairių paviršių, pavyzdžiui, ant kartono, storo, šiurkštaus ar kitokio popieriaus. Galima naudoti specialius dažus pvz., fluorescencinius, metalinius, taip pat palaikoma tiek Pantone (PMS), tiek CMYK spalvų paletė.

Ofsetinės spaudos trūkumai

Ofsetinis spaudos būdas turi kelis trūkumus. Spausdinant ofsetiniu būdu negalimas kintamasis tekstas. Ką tai reiška? Negalima spausdinti unikalių teksto arba atvaizdo kopijų, pavyzdžiui, skirtingų adresų ant vokų, unikalių nuolaidos kodų ar bilietų numerių. Ofsetinė spauda nerekomenduojama tiems, kuriems reikia mažų tiražų – tokie spaudiniai bus labai brangūs, o gamyba vis tiek užtruks ilgiau nei spausdinant skaitmeniniu būdu. Spausdinimo metu pastebėjus klaidą visą maketą reikia ruošti iš naujo – tai yra papildomas laikas ir išlaidos.

Ofsetinės spaudos procesas

Pirmiausia ofsetiniu būdu spausdinamiems gaminiams turi būti sukuriamas profesionalus maketas. Toliau spausdinimos kalkės knygoms, skaidomos spalvos ir spausdinimos fotoplėvelės spalvotai spaudai. Atlikus šiuos darbus paruošiamas spaudos aparatas – spaudos forma pritvirtinama prie spausdinimo cilindro ir prasideda spausdinimas. Spaudos forma pereina per drėkinimo ir dažų sistemas. Kad rezultatas būtų kokybiškas, svarbu tinkamas drėkinimo skysčio ir dažų balansas. Pagaminta produkcija atiduodama per kelias dienas, nes reikia papildomo laiko džiūvimui, t. y. prieš naudojimą spaudiniai turi išdžiūti arba būti padengti laku, ir tik tada keliauja pas užsakovą.

Ofsetinės spaudos būdu gali būti atspausdinti (spauskite ant ikonos, norėdami skaityti plačiau):

Pažymėjimai
Laikraščiai
Meniu restoranams ir barams
Vokai
Atvirutės / kvietimai
Sąskaitos faktūros
Sertifikatai / diplomai